nábytok do záhrady

Ako si vybrať vhodný nábytok do záhrady

Posted on |

Plánujete vybaviť svoju záhradu novým záhradným nábytkom? Potom si svoj výber dôkladne premyslite. Vzhľad je nepochybne dôležitý, ale nábytok musí byť aj praktický, aby ste s ním nemali veľa práce a aby sa používal čo najpohodlnejšie. Ukážeme vám, na čo sa zamerať.

Najprv odpovedzte na základné otázky

Na aké otázky by ste si mali odpovedať predtým, ako začnete vyberať sety záhradného nábytku?

  • Bude potrebné s nábytkom pravidelne manipulovať? Ak áno, mali by ste sa zamerať na ľahké materiály.
  • Môžete nábytok na zimu uskladniť v prístrešku? Niektoré materiály bez problémov odolávajú zimným mrazom, iné však treba skladovať v garáži alebo v pivnici alebo ich aspoň vhodne zakryť.
  • Hrozí nábytku zvýšené riziko poškodenia? Ak plánujete umiestniť nábytok v blízkosti grilu, krbu alebo pred prístrešok, určite si musíte vybrať odolnejšie materiály.
  • Ste ochotní venovať nejaký čas aj údržbe? Niektoré materiály nevyžadujú žiadnu údržbu, iné je potrebné raz za čas ošetriť, aby sa predĺžila ich životnosť.
  • Budete v záhrade aj stolovať alebo chcete vytvoriť skôr oddychovú zónu? V závislosti od toho si môžete vybrať buď klasický stôl a stoličky, alebo napríklad kreslá s polohovateľným operadlom a konferenčný stolík.

Hlavnú úlohu zohráva materiál záhradného nábytku

Keď máte jasno v tom, čo od záhradného nábytku chcete, môžete začať vyberať materiál. Ich vlastnosti sa môžu výrazne líšiť.

Drevený záhradný nábytok

Drevo je už dlho obľúbené u záhradného nábytku. Exotické dreviny ako eukalyptus, teak a severoamerická agátová drevina sú najodolnejšie a najkvalitnejšie. Manipulácia s nábytkom z exotických drevín je náročná kvôli ich väčšej hmotnosti, ale takýto nábytok môžete nechať vonku po celý rok. V ideálnom prípade by však mal byť zakrytý plachtou. Borovicový alebo smrekový nábytok je podstatne lacnejší a ľahší, ale je potrebné ho chrániť pred mrazom.

Pri všetkých typoch dreva počítajte s pravidelnou údržbou. Raz za niekoľko rokov je potrebné nábytok zušľachtiť, aby sa predĺžila jeho životnosť.

Ratanový záhradný nábytok

Popri dreve je najobľúbenejší umelý ratan. Vyzerá skvele, má dlhú životnosť a môžete ho nechať vonku po celý rok. Uistite sa však, že ste si vybrali naozaj kvalitný ratan.

Hľadajte ratanový nábytok s hliníkovou konštrukciou, ktorý je najodolnejší a zároveň nie je ťažký. Pozornosť venujte aj kvalite ratanového výpletu. Výrobcom garantovaná životnosť je skvelým ukazovateľom. Jeho dĺžka by mala byť najmenej päť rokov.

Kovový záhradný nábytok

Najčastejšie sa stretnete s nábytkom z hliníka alebo ocele. Kovový nábytok je veľmi ľahký, ale má aj nižšiu nosnosť. Hliníkový nábytok nekoroduje, takže ho môžete nechať vonku po celý rok. Uistite sa, že steny použitých rúrok sú široké aspoň 1,2 mm, inak sa konštrukcia čoskoro zdeformuje.

Oceľový nábytok sám o sebe koroduje, preto je k dispozícii aj v nerezovom vyhotovení alebo s antikoróznym náterom. Nevýhodou ocele je jej tepelná vodivosť, čo znamená, že v chlade chladí a na slnku páli.

Betónový záhradný nábytok

Betón nie je tradičným materiálom na výrobu záhradného nábytku. Určite však stojí za zmienku, ak hľadáte naozaj odolnú záhradnú súpravu, ktorú môžete umiestniť k ohnisku alebo k otvorenému grilu. Betónový nábytok je najodolnejší, ale aj najťažší.

Plastový záhradný nábytok

Výhodou plastového nábytku je jeho nízka cena, ľahká manipulácia a jednoduchá údržba. Má však nízku nosnosť a trvanlivosť, preto sa musí v zime skladovať v interiéri. Ak sa rozhodnete pre plast, hľadajte nábytok v tmavých farbách a s pevnou konštrukciou.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *